Czym jest okręt i jakie zadania wykonuje?

Okręt wojenny należy do marynarki wojennej. Są one budowane i przeznaczone głównie do działań wojennych. Zwykle należą do sił zbrojnych danego państwa. Okręty wojenne, oprócz uzbrojenia, są tak zaprojektowane, aby wytrzymać ewentualne uszkodzenia, a zazwyczaj są szybsze i łatwiejsze w manewrowaniu niż statki handlowe. W odróżnieniu od statku handlowego, który przewozi ładunki, okręt zwykle niesie jedynie broń, amunicję i zapasy dla załogi.

statek podczas rejsu
Autor zdjęcia: snub_you

Wyróżniamy różne typy okrętów:

  • pancernik;
  • niszczyciel;
  • krążownik;
  • lotniskowiec;
  • łódź podwodna.

Zadania wykonywane na morzu

Trzeba wiedzieć, że okręt wojenny bywa uzbrojony przede wszystkim w różne typy broni. Istnieją także okręty zbudowane w celu obrony wybrzeża przed ewentualnymi atakami nieprzyjaciela. Warto wiedzieć, że tradycyjnie krążowniki były najmniejszymi okrętami wojennymi zdolnymi do niezależnego działania. Wykorzystuje się jednak także okręty niezdolne do samodzielnego działania. Pierwotnie były one opracowane, aby przeciwdziałać zagrożeniom płynącym z łodzi torpedowych i podwodnych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją okręty, które są używane w nowoczesnych marynarkach wojennych zwykle do ochrony statków handlowych i innych okrętów wojennych. Na wyposażeniu armii są także te z płytkim zanurzeniem, przeznaczone głównie do bombardowania terenów przybrzeżnych. Łódź podwodna jest z kolei zdolna do pozostawania pod wodą przez dłuższy czas, w celu szpiegowania przeciwnika.

Rozwój technologii pozwolił na zamontowanie mocniejszych maszyn napędowych lub zastosowanie smuklejszego kształtu kadłuba o niższym współczynniku oporu, przez co okręty zyskały znacznie na szybkości. Główna zmiana w działaniach wojennych nastąpiła wraz z wprowadzeniem lotniskowca, który wykazał się zdolnością do zdecydowanego uderzenia na wrogie statki poza zasięgiem wzroku i zasięgiem statków powierzchniowych.